Rubriky
Superman

O filmu Superman II: Verze Richarda Donnera

První film Superman zaujal diváky a stal se světovým trhákem. Po něm následoval Superman II: Verze Richarda Donnera, který sklidil velký úspěch.

Supermanův návrat

Tento film byl natočen v roce 2006. Stojí za ním režisér Richard Donner a je to sestřih původního filmu z roku 1980 Superman II. Některé scény byly odstraněny a znovu natočeny. Jsou v něm akčnější záběry a lepší trikové efekty. Obsahuje také vyřazené záběry, které v původní verzi nebyly a alternativní scény i součástí příběhu, chybějící v původním filmu.

Superman zachraňuje letadlo, na které se řítí raketa. Pošle ji do vesmíru a tam narazí na zločince pocházející z planety Krypton, kteří jsou uzavřeni ve vesmírné lodi. Hlavní zločinec Zod se rozhodne ovládnout planetu Zemi a Supermana zničit. Bojují s ním a seberou mu i jeho schopnosti.

Zločinci osvobodí a spojí se s Lexem Luthorem, který se pokusí přelstít a získat Zemi pro sebe. Navštíví také jeho pevnost Samoty, kterou mu zničí. Superman se stane člověkem a oni se jej pokusí porazit, opět však nabyde sil a zločince přemůže. Slavná je scéna u Niagarských vodopádů, kdy Superman vyloví tonoucího z vody. Lois tak objeví, že Clark Kent je vlastně Superman.
 

Zajímavosti o filmu Superman II

Film získal mnoho kladných hodnocení, hlavně od fanoušků, kteří ocenili ztracené záběry a zcela nové scény. Hudbu složil opět skladatel John Williams, který použil orchestr.

K filmu vzniklo hodně plakátů, pyžam a triček, jenž se brzy prodaly. Je na nich vyobrazen Superman, jak nese americkou vlajku. Vydalo se také hodně knih, kalendářů, filmových novel a knih pro děti.
Lois Laneová je ve filmu silnou kuřačkou, což bylo v 80. letech obvyklé. Vyšel pamětní komiks v roce 1981, obsahoval fotografie herců a jejich profily. V předělané verzi z roku 2006 je upraven ledový vzhled Kryptonu a také Jor-Ela.

V roce 2021 vyšel komiks Superman ´78, napsal jej Robert Venditti, ilustrace doplnil Wilfredo Torres.

Supermanův svět komiksu a filmů

Po celém světě je Superman nejikoničtějším hrdinou, kterého uznávají všichni fanoušci komiksů. Slavnější než on je snad jen Kapitán Amerika. Superman je typickým Američanem s vlasteneckými symboly. Ztělesňuje morálku, pravdu a také svobodu, které neváhá vždy propagovat. Ochraňuje lidi všude, kde je to možné. Volání o pomoc slyší po celém světě. Má silný smysl pro spravedlnost a neváhá ji vždy prosazovat.

Supermanovi protivníci mají silný dech, který může způsobit i vichřici, tím zničí malé městečko v americkém středozemí, hned po svém příjezdu.

Supermanovy schopnosti jsou arktický dech, supersíla, tepelné vidění, superrychlost, rentgenové vidění, supersluch, létání ve vesmíru. Používá také telepatii, telekinezi, břichomluvectví a dokáže vyvolat amnézii.
Dobíjí svou sílu ve skleněné pevnosti, kterou si vytvořil z krystalu, nacházející se v jeho vesmírné lodi. Má pult s krystaly, kterými si pouští zprávy lidí z planety Krypton. Nahrál mu je jeho otec.

Supermanovi se také říká Muž z oceli, jeho civilní postavou je Clark Kent, který dělá redaktora v novinách v Metropolis. Spolu s Lois Laneovou jdou po stopách šíleného zločince Lexe Luthora a jeho věrných, který chce ovládnout svět. Oslabuje jej pouze kryptonit, zelený kámen pocházející z jeho rodné planety Krypton.

Město Metropolis připomíná New York, ve kterém se film také natáčel. I u Niagarských vodopádů jsou natočeny některé scény. Město je futuristické s moderními technologiemi. Je vytvořeno v architektuře art deco.

Clark Kent je ve spojení se Supermanem a vydává s ním rozhovory, Lois jej touží poznat a neustále Supermana sleduje. Už v prvním díle se jí podaří se s ním seznámit, ale až v druhém díle pozná, že Superman a Clark Kent jsou jedna a tatáž osoba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *