Rubriky
Christopher Reeve

Christopher Reeve a jeho zranění

Americký herec Christopher Reeve se během svého života musel nejen připravovat na mnohé role, ale také vyrovnávat s následky fatálního úrazu. Co se stalo?
 

Začalo to pádem z koně

 
V roce 1995 herec ještě netušil, že ke své nejslavnější roli bude mít možná blíž, než si kdy myslel. Zatímco filmový Superman zachraňoval Kalifornii před padouchem, herec se musel poprat s překážkou, kterou mu do cesty postavil sám život.

V květnu téhož roku se účastnil jezdecké soutěže v Culpeperu ve Virginii. Tehdy vsedl na koně, který se jmenoval Eastern Express neboli Východní rychlík. Tento „rychlík“ ovšem svou jízdu končí neslavně.
Před jednou z překážek kůň prudce zastavuje a pro jezdce na jeho hřbetě to má fatální následky. Reeve tehdy doslova vylétl ze sedla a dopadl na hlavu. Jen díky včasné pomoci nehodu přežil. Pádem si ale způsobil řadu vážných zranění.

Poškození mozku sice dokázala zabránit helma, ale nestačilo to. Především si z této události odnesl zlomeninu dvou krčních obratlů a poranění míchy.
 

Co je míšní léze a jaké jsou její následky

 
Takzvaná míšní léze způsobuje dočasné nebo trvalé změny funkce míchy. To se propisuje zejména do ztráty motoriky. Jak se ale můžete dočíst mimo jiné v české Wikipedii, pacientům hrozí i ztráta čití nebo autonomních funkcí těla využívajících míchu pod místem úrazu.
Podle úrovně poranění lze nejjednodušeji pacienty rozdělit na paraplegiky a kvadruplegiky. Toto rozdělení rozlišuje míru ztráty pohybu. Paraplegie znamená postižení dolních končetin, kvadruplegie i horních.

Souběžně s tím dochází k poruchám svalového napětí a jeho regulace, poruchám senzoriky, což zahrnuje mimo jiné vnímání bolesti, změn teplot, dále k poruchám vegetativních funkcí, jako je dýchání, vyprazdňování, ale i sexuální funkce.
Míšní poranění je tedy velmi závažné, výrazně ovlivní další život člověka a má, slovy lékařů, nepříznivou prognózu. Nedá se tedy vyléčit.
 

Jaký byl další život filmového Supermana

 
I známého herce jeho úraz na doživotí upoutal na invalidní vozík. Ochrnutý zůstal od krku dolů, nemohl ani sám dýchat a zůstal odkázán na plicní ventilátor. A jak později vzpomínal, první chvíle po úrazu byly kruté. Nechtělo se mu žít. Oporou mu tehdy byla manželka Dana a jeho nejlepší přítel, herec Robin Williams.

S jejich pomocí se vrátil nejen do života, ale dokonce i před filmovou kameru. Jednu z nejznámějších rolí ztvárnil v roce 1998 v remaku Hitchcockova filmu Okno do dvora. Rovněž se věnoval režii. První film zvládl už rok po úrazu. Za snímek Za soumraku sklidil nadšené ovace.

Ani tak se ovšem zcela nezbavil aury své nejznámější role superhrdiny v červené pláštěnce. Samotnému Reeveovi to ale nevadilo a v roce 2003 se k Supermanovi ještě vrátil, a to prostřednictvím seriálu Smallvile. Zahrál si epizodní roli vědce a objevil se celkem ve dvou dílech.
 

Herec se angažoval v řadě projektů souvisejících s míšním poraněním

 
O vlastním životě napsal dvě knihy a obě se staly bestsellery. Ve své situaci ale rozhodně nemyslel jen na sebe. Christopher Reeve se navíc aktivně zasazoval o zlepšení možností pro lidi, kteří se ocitli ve stejné situaci jako on. Kromě toho se zabýval problematikou bezdomovectví, podporoval aktivně umění a věnoval se otázkám ohledně životního prostředí.

V roce 1999 se stal herec předsedou nadace Christopher Reeve Paralysis Foundation. Ta se věnuje výzkumu možné léčby poranění míchy a centrálního nervového systému. Sám Christopher Reeve v tomto směru spatřoval naději především v léčbě kmenovými buňkami. V květnu 2002 dále spolu s manželkou Danou otevřel rehabilitační centrum, které lidem po úrazu míchy pomáhá začlenit se zpět do běžného života. Stejně tak v Kongresu lobboval za lepší pojištění proti fatálním poraněním.

On sám intenzivně rehabilitoval a skutečně se mu podařilo dosáhnout mírného zlepšení svého stavu. Pohyb se mu vrátil do ukazováku levé ruky, v některých částech těla se obnovila citlivost. Svůj největší sen si Christopher Reeve stihl splnit těsně před svou smrtí: Na nohy se znovu postavil, podařilo se mu udělat několik kroků v bazénu.

Víc už se mu dosáhnout nepodařilo, zemřel v roce 2004. Dál hercův odkaz nesou hlavně tři jeho potomci, kteří se po smrti Christopherovy manželky Dany angažují v práci pro nadaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *